C# Form Application üzerinde bir proje geliştirmek istiyorsak belli başlı temel bir bilgimiz olması gerekiyor. Form üzerinde çalışma yaparken kullandığımız events ve tool’lar vardır. Bu yazımızda Form üzerinde çalışma yaparken nelere ihtiyaç duyarız bunları göstereceğiz ve basit bir “Hello World” mesaj kutusu ile Form Application konu anlatımımıza başlıyoruz.

İlk proje yarattığımızda Formumuz boş olarak geliyor. Form üzerine gelecek olan projemizde kullanmamız gerekecek tool’lar vardır. Bunlar Visual Studio’nun sol kısmında yer alır. Eğer Toolbox kısmını göremiyorsanız projenizin üst kısmındaki seçeneklerden View > Toolbox seçeneği veya klavyenizden Ctrl+Alt+X yaparak Toolbox’u projenizde yer açabilirsiniz.

Bu pencere üzerinden kullanacağınız tool’ları, isterseniz fareniz ile isterseniz üzerine çift tıklayarak formun üzerine getirebiliyorsunuz.

 

Formumuzun üzerine bir adet buton yerleştirdik. Yerleştirdiğimiz butonun üzerinde  Button1 ismini görüyoruz. Bu ismi “Tıkla” olarak değiştirmek istiyoruz diyelim. Bunun için Visual Studio’nun sol tarafında bulunan Properties kısmını kullanmamız gerekiyor. Eğer Properties kısmını göremiyorsanız projenizin üst kısmındaki seçeneklerden View > Properties Window seçeneği veya klavyenizden F4 tuşuna basarak Properties ‘i projenizde yer açabilirsiniz.

 

Yerleştirdiğimiz butona tıkladığımızda sağ tarafta butonun properties yani ayarlar kısmını görebilirsiniz. Bu bölümde  butonun Text özelliğine gelip oradaki ismi “Tıkla” yaparak değiştirdik.

Butonumuz böyle gözüküyor.

Şimdi sırada butona tıkladığımızda bize mesaj kutusu getirerek “Hello World” yazdırmakta olacak. Bunun için yine properties kısmında events ismi verilen yıldırım işareti verilen buton ile butonun olaylar bölümüne geliyoruz.

Buraya tıkladıktan sonra olaylar kısmından Click olayına çift tıklıyoruz. Veya form üzerinde bulunan butona çift tıklayarak otomatik olarak butonun click olayını açmış oluyoruz.

 

 

 

 

Karşımıza böyle bir ekran geliyor. Süslü parantezlerin içine yazacağımız kod biz butona tıkladığımızda çalışacaktır.  Şimdi “Hello World” yazımızı yazdırmak için kodumuzu yazalım.

private void button1_Click(object sender, EventArgs e)
{
MessageBox.Show("Hello World");
}

Kodumuzu yazdıktan sonra artık üst kısımda bulunan panelden Start’a tıklıyoruz.

Projemizi çalıştırdıktan sonra Tıkla butonuna tıkladığımız zaman karşımıza böyle bir mesaj ekranı çıkmış oluyor.

 

Böylece ilk projemizi birlikte tamamlamış bulunuyoruz. Form projelerimizin  ilki kullandığımız programı tanımak ve ufak bir proje olan vazgeçilmezimiz “Hello World” ‘ü yazdırmak oldu.

Bizi Facebook ve Instagram üzerinden takip etmeyi unutmayın.