C# Form Üzerinde Görev Çubuğunu Kaldırma

Sosyal medya gruplarında aranan bir problemin çözümünü paylaşma gereği duyduk. Bir çok kullanıcının bu aralar form üzerindeki görev çubuğunun nasıl kalkacağı hakkındaki sorularının cevabını bu konumuzda veriyoruz. Aslında küçücük bir araştırma ile siz de bulabilirsiniz, Microsoft bu soruyu cevaplamış.

Görev Çubuğu

Bildiğimiz gibi C# formunda manuel olarak görev çubukları aktif halde geliyor.  Bu üç seçeneği Properties özelliklerinden kapatabiliyoruz.

Windows Style kısmında ControlBox seçeneği manuel olarak True şeklinde gelecektir. Bu görev çubuklarının aktif olduğu anlamına geliyor.

Görev Çubuğu Özelliği

Biz bu özelliği false yaptığımızda formumuzda bulunan üç adet görev çubuğu pasif hale gelip çalışmayacak.

Görev Çubuğu

Resimlerde de gördüğünüz gibi False seçeneğine getirdiğimizde görev çubukları kayboldu. Bazı arkadaşlar sadece kapat seçeneğinin işlevini kaybetmesini istiyor. Bunun için Windows’un kendi sitesinde çözüm kodları verilmiş. Formumuzun kod kısmına geçerek  alttaki kodları yazarsak sadece kapat özelliğini pasif hale getirebiliriz.

using System;
using System.Collections.Generic;
using System.ComponentModel;
using System.Data;
using System.Drawing;
using System.Linq;
using System.Text;
using System.Threading.Tasks;
using System.Windows.Forms;
namespace gorev_cubugu
{
public partial class Form1 : Form
{
public Form1()
{
InitializeComponent();
}
private const int CP_NOCLOSE_BUTTON = 0x200;
protected override CreateParams CreateParams
{
get
{
CreateParams myCp = base.CreateParams;
myCp.ClassStyle = myCp.ClassStyle | CP_NOCLOSE_BUTTON;
return myCp;
}
}
}
}

Bu gibi özellikleri Microsoft’un resmi sitesinden öğrenebilir, sorularınıza yanıt bulabilirsiniz. Bizler de siz uğraşmayın diye oradan kodları alıp doğru bir şekilde anlatarak sizlere aktarıyoruz.  Soru veya sorunlarınızı yorumdan iletebilirsiniz.