Bu konuyla beraber artık Visual Studio kullanmaya başlıyoruz. Önceki konularımızda SQL üzerindeki terimlerin kullanımlarını anlatmıştık, yazılarımızı anasayfa üzerinden takip edebilirsiniz.

İlk olarak, şuan için yazacağımız tüm kodlar konsol üzerinde geçerli olacaktır ve biz programı durdurduğumuz dakika veriler silinecektir, herhangi bir hafızada bekletme söz konusu değildir.

Yazdığımız kodların ekran çıktıları burada yer alacaktır.

Öncelikle basit ifadeler ile ufak tüyolar vermek istiyoruz.  Kod yazarken yazmış olduğunuz kodun yanına sürekli açıklama satırı ekleyerek ne yazmak istediğinizi, bu kodun ne anlam ifade ettiğini belirtmenizde fayda var. Çünkü bir süre sonra yazdığınız kodu neden yazdığınızı ve nasıl yazdığınızı unutabilirsiniz. Açıklama satırının size ve yazdığınız koda herhangi bir zararı yok aksine yararı var, bu yüzden açıklama satırı sık sık eklemenizi tavsiye ediyoruz.

Açıklama satırı, tek satırlık kısmı açıklama yorumu yapmak için //  ifadesi ile belirtebilirsiniz. Bu // ifadesinden sonra yazacağınız her harf zaten yeşil renkte olacaktır. Yeşil renkte olmasının anlamı da açıklama yorumu demek oluyor.

// Burası tek satırlık bir açıklama yorumudur.

Diyelim ki tek satır değil, bir paragraf yazacaksınız açıklama olarak. Bunun için de açıklama yorumu başlangıcı için /* ve son kısımda ise */ yazarak açıklama satırı yazabilirsiniz

/*
burası
bir
açıklama
yorumudur.
*/

Peki bu işin kısa yolu yok mudur diyenler olacaksa açıklama yorumumuzu önce seçip, klavyemiz üzerinden ctrl + k + c ye basarak direk açıklama yorumuna almış oluyoruz. Aldığımız açıklama yorumunu çıkarmak istiyorsak da ctrl + k + u yaparak tekrar geri normal kod satırına çevirebiliriz.

Açıklama yorumu yazarken program bu kısımları kod olarak algılamadığı için türkçe karakter sembol vb. kullanmanızda herhangi bir sakınca yoktur. Fakat kod satırlarında türkçe karakter kullanmamaya özen gösterin.

C# üzerinde kod yazıyorsanız, her yazdığınız kod satırının sonuna noktalı virgül ; eklemek zorundasınız, aksi halde hata alırsınız.

Console üzerinde kod yazmaya başlayabiliriz.

Siyah pencerede çıkacak olan kod satırımızın sonucu için, ekrana yazı yazdırmak istiyorsak,

Console.WriteLine(" ");

komutunu kullanmak zorundayız.

Örnekler ile devam edecek olursak;

Console.WriteLine("Hello World");

Bu kodu yazıp programı çalıştırdığımızda program çalıştığı gibi geri kapanır ve bir sonuç göremeyiz. Çünkü Her kodu okuduktan sonra programa bekle dememiz gerekiyor. Bunun için de;

Console.ReadLine();

Komutunu kullanarak biz enter tuşuna basana kadar bize öncesinde yazmış olduğumuz kodların sonucunu ekranda gösterir.

Console.WriteLine("Hello World");
Console.ReadLine();

Gördüğünüz üzere Hello World ‘ü başarılı bir şekilde konsol panelinde gösterdik.

Console ‘u genellikle üniversite müfredatında algoritma geliştirmek için kullanırlar. Algoritma ile neyi ne zaman yapabileceğinizi daha kolaylıkla bilirsiniz. Diğer konularımızda Console ile ilgili algoritma geliştirici yazılarımız var.

Bizi Facebook ve Instagram üzerinden takip etmeyi unutmayın.