Merhaba arkadaşlar uzun bir aranın ardından tekrar sizlerleyiz…

Bu zamana kadar hep Vanilya PHP yazıyordum. Kendi kendime artık bir framework kullanmanın zamanı geldiğini düşündüm ve yaptığım araştırmalar neticesinde Laravel Framework kütüphanesini kullanmaya karar verdim. Verdik vermesine ama ne yazık ki MacBook kullandığım için herhangi bir hatada işler istenildiği gibi gitmiyor. Windows’a oranla çok az kaynak var ve neredeyse tamamı ingilizce, iş böyle olunca hataların çözümünü ve uygulaması da bir o kadar zor oluyor. Bende bir karar aldım ve kullandığım sürece karşılaştığım hataların çözümlerini siteme yazmaya karar verdim. Bu şekilde hem Mac tarafında Laravel Framework kaynaklarını arttırmak ve Mac kullanan arkadaşlara bir nebzede olsa yardımcı olacağını düşünüyorum. O halde ilk aldığım hata ile başlıyorum.

Bu arada editör olarak Sublime Text 3 kullanıyordum fakat bana yetersiz gelmesi nedeniyle Visual Code Studio kullanıyorum. Şu an eğitimlerimin daha başında olduğum için zamanla öğrendiğim ve önemli olan yerleride bu kategori altında toplayacağım. İlk aldığım hataya zaman kaybetmeden geçelim.

1-Visual Code Studio Kurulumu

Laravel’i ne yaptıysam sitesinde anlatıldığı gibi öyle kuramadım ne yazık ki. MacBook çok ayrı bir dünya kullananlar bilir, Homebrew’den tutun composer’ına kadar herşey apayrı bir dünya durum böyle olunca bir komponent eksik olduğunda ne yazık ki yüklerken hata veriyor ve hatayı bulmaya çalışıyorsunuz. Ben bilgisayarıma yeni format attığım için sıfırdan neler yapmanız gerektiğini ve hatayı en güzel açıklayan ingilizce bir kaynak buldum ve sizinle paylaşacağım.  Bu adımları uygulayarak Laravel’in index sayfasını görüp mutluluktan havaya uçabilirsiniz. Benim uçmam 2 gün sürdü 🙂

Yazıya gitmek için tıklayın. »

 

2-Laravel – PHPMyAdmin Hatası

Bu framework için en iyi çalışan apache MAMP diyebilirim. Eğitimlerime devam ederken sıra ‘Veritabanı ile İlgili Örneklere’ gelince bir türlü PhpMyAdmin’i çalıştıramadım çözümünüde paylaşınca saçma olduğunu gerçekten anlayacaksınız ama bu hataylada baya uğraştım. Eğitimi izliyorum eğitimde sorun yok ama bana gelince hata vereyim diyor resmen.

Gelelim hatamıza MAMP kendi sisteminden phpmyadmine girmeme rağmen ne yazık ki bunu laravel ile yapamadım.

Localhost/phpmyadmin , 127.0.0.1/phpmyadmin gerek portlarla her yolu denedim fakat olmadı. Daha sonra dene dene bir süre sonra hatayı o kadar kabullendim ki tek tek adım adım gide gide hatanın çözümünü buldum. Bunun çözümünü internette bulamadığım için bunu uzun uzun anlatacağım. Bu arada aldığım hatayı aşağıda yazıyorum.

Database name seems incorrect: You’re using the default database name `laravel`. This database does not exist.

Ne yaptıysam şu laravel veritabanını laravelde gösteremedim 🙁 Öyle bir şey ki bazen öyle bir noktaya geliyorum hata bile vermiyor sona yaklaştığımı anlıyordum fakat bir şeyleri değiştirdiğimde yine başa sarıyordum. MAMP server’ı açıp kendi panelinden Phpmyadminin hangi host ve port kullandığına baktım. Daha sonra laravelde host ve port değiştirdim. Yine olmadı MAMP’taki serverin hostu localhost, laravelde .env klasörüne hosta localhost dediğinizde çalışmıyor, sonra aklıma bir fikir geldi ve 127.0.0.1 ve localhost denemeye karar verdim yani .env db hosta mamp uygulamasındaki hostu vermedim. Birde ne göreyim çalışıyor. Aynı yapınca değil farklı yapınca çalışıyor.

Ekran Görüntüleri=

Visual Code Stuido .env Dosyası
VSC Host

Buradaki 127.0.0.1 sizi aldatmasın laravel localhost sunucusundan çalışıyor yani yapmanız gereken

php artisan serve –host=localhost –port=8888

aksi halde yine çalıştıramayacaksınız…

Bu hatalarım şu an karşılaştığım hatalar zamanla karşılaştığım hataları sizinle paylaşacağım.