Bu yazımızda hem lisede hem de üniversitede mutlaka sorulan bir sınav sorusunu göstereceğiz. Çok basit bir program olmakla birlikte eğitim görevlilerinin, öğrencilerin for döngüsü konusunu anlayıp anlamadıklarını test ettiği bir soru olarak sınavlarda karşımıza çıkıyor. Bu yazımızda console üzerinde program kodlarını paylaşacağız, form application üzerinde başka konuda göstermiş olacağız. For döngüsü kullanmak aslında basit bir konu olarak gözükür. For döngüsü içerisinde bir değişken olur ve bu değişkene atadığımız sayıyı belirlediğimiz sayı kadar döndürmek isteriz. Bunu bir değişken üzerinden yaparız ve for döngüsü parantezleri içerisinde belirlenen sayı kadar işlem tekrarlanır. Gelin birlikte öğretmenlerimizin sorduğu soruyu inceleyelim.

Soru: For döngüsü kullanarak her satırda, satır numarası kadar aynı sayı tekrar eden programı yazınız.

Yani bizden istenilen;
1
22
333
4444 … gibi devam etmesi isteniliyor.

Bazı okullarda ekran çıktısı verilip program kaynak kodlarını istiyorlar bazı okullarda ise soruyu sorup kaynak kodu isteniliyor.

Şimdi burda kullanacağımız iki for döngüsü olacak. Neden? Çünkü birinci for döngümüz kullanacağımız sayının her alt satıra geçtiğinde artmasını sağlayacak, ikinci for döngümüz ise kullandığımız sayı kadar aynı sayının tekrarını sağlayacak. Daha fazla uzatmadan kaynak kodları ve ekran çıktısını sizler ile paylaşalım.

for (int i=1; i< 10; i++)
{
for(int j=1; j <=i; j++)
{
Console.Write(i);
}
Console.WriteLine();
}
Console.ReadLine();

Yukarıda görmüş olduğunuz kod satırları bizim sorumuzun cevabı oluyor. Peki mantık olarak kodumuz nasıl çalışıyor onu inceleyelim.

  • İlk olarak   program başladığında i değişkeni 1 olarak geliyor.
  • Daha sonra kod sıralamasıyla ilerlediği için for içindeki for kısmına geliyor ve j değişkenine  ataması yapılıyor.
  • Daha sonra iç kısımdaki for döngüsü çalışıyor ve  j değişkeni  i değişkenine eşit veya büyük olana kadar iç kısımdaki for dönmeye devam ediyor ve bu eşitlik sağlanana kadar ekranda i değişkenini yazdırıyor.
  • j değişkeninin eşitliği veya i değişkeninden büyüklüğü tespit edilince Console.WriteLine komut satırı çalışıyor bu da demek oluyor ki alt satıra geç demiş oluyoruz.
  • Daha sonra hala birinci for döngüsünde olduğumuz için ve i < 10 dediğimiz için i değişkeni 9 olana kadar bu işlemler devam ediyor.
  • En son i = 9 olunca for döngüsünden çıkıyoruz ve ReadLine ile programımız duruyor, karşımıza sonuç çıkmış oluyor.

Bizi Facebook ve Instagram üzerinden takip etmeyi unutmayın.